بقایای یک کروکودیل قاتل 95 میلیون ساله را با جدیدترین غذای خود کشف کنید!


فرارو-حدود 95 میلیون سال پیش در جایی که استرالیا کنونی نامیده می شود، یک تمساح عظیم الجثه آرواره های قدرتمند خود را به بدن یک دایناسور کوچک فشار داد و تقریباً تمام اعضای بدن او را بلعید.

به گزارش فرارو، دایناسور یک تمساح نر و یک دایناسور نیمه هضم شده را بلعید که قسمت های زیادی از بدنش را با کروکودیل بلعید. این دایناسور جوان یک پرنده پا بود. یک دایناسور پرنده کوچک که یک دایناسور دوپا گیاهخوار با منقاری شبیه اردک است. اولین استخوان های این دایناسور دایناسور در سواحل استرالیا پیدا شد.
دانشمندان به تازگی بقایای این کروکودیل درنده و آخرین غذای آن را در حوضه بزرگ آرسین در کوئینزلند استرالیا کشف کرده اند. آنها پیشنهاد می کنند که قدمت این بقایای به دوره کرتاسه (تقریباً 145.5 میلیون تا 65.5 میلیون سال پیش) باز می گردد. فسیل این تمساح یافت شده دم، اندام های عقبی یا قسمت اعظم لگن نداشت، اما جمجمه و بسیاری از استخوان های دیگر بدنش سالم بود. اخیراً محققان گزارش داده اند که طول این تمساح در زمان مرگ بیش از 2.5 متر بوده و اگر زنده می ماند احتمالاً رشد می کرد.

محققان به کروکودیل قاتل Confractosuchus sauroktonos (kon-frak-toh-SOO’-kus saw-rock-TOH’-nus) لقب داده اند که به معنای همان دایناسوری است که توسط تمساح غول پیکر بلعیده شده است. این نام بیشتر به این دلیل است که بقایای یافت شده حاوی اطلاعات زیادی در مورد این کانی است. این نام از کلمات یونانی ترجمه شده است: “یک تمساح شکسته یک دایناسور را کشت!” بر اساس بیانیه ای که در دوره استرالیا منتشر شد، او را به دلیل محتویات روده فسیلی “قاتل دایناسور” نامیدند، در حالی که “شکسته” به صخره اطراف فسیل اطلاق می شود که پس از حفاری آن حفاری شده است. در سال 2010، استخوان های کوچک تری در شکم کروکودیل پیدا شد.

کروکودیل ها اولین بار در دوره تریاس (251.9 میلیون تا 201.3 میلیون سال پیش) با دایناسورها همزیستی کردند و برخی شواهد نشان می دهد که آنها فکر می کردند برخی از این دایناسورها خوشمزه هستند! رد دندان های روی استخوان های فسیل شده دایناسور و در یک مورد دندان های گیر کرده در داخل استخوان نشان می دهد که برخی از تمساح ها بقایای دایناسور را خورده، شکار کرده اند یا جمع آوری کرده اند. دانشمندان در 10 فوریه در ژورنال Gondwana Research گفتند که یافته های جدید اولین شواهد قانع کننده ای را ارائه می دهد که دایناسورها توسط کروکودیل های غول پیکر کرتاسه خورده شده اند.

از آنجایی که استخوان‌های دایناسور کوچک شکننده بودند و جدا کردن استخوان‌ها از سنگ‌های اطراف غیرممکن بود، محققان مجبور شدند شکم تمساح را با توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن کنند و سپس مدل‌های دیجیتالی سه بعدی از استخوان‌های ظریف ایجاد کنند. بر اساس برآورد آنها، وزن این پرنده حدود 4 پوند (1.7 کیلوگرم) بود. بیشتر اسکلت دایناسور پس از بلعیده شدن همچنان بسته بود، تنها یکی از استخوان های ران دایناسور به دلیل نیش بیش از حد تمساح شکسته بود و استخوان ران دیگر دارای دندان تمساح بود.

95 میلیون بقایای یک کروکودیل قاتل را با جدیدترین غذاها پیدا کنید!  // ویرایش

محتویات معده این تمساح نشان می دهد که آخرین غذای آن یک دایناسور کوچک بوده است، اما به نظر می رسد تمساح از سایر حیوانات کرتاسه نیز خورده است. مت وایت، نویسنده این مطالعه و محقق در موزه عصر دایناسورهای استرالیایی، گفت: دایناسورها ممکن است منبع مهمی در شبکه غذایی اکولوژیکی کرتاسه بوده باشند. به دلیل عدم وجود نمونه های دیگر برای مقایسه، این تمساح ماقبل تاریخ و آخرین غذای آن هنوز سرنخ هایی در مورد نگرش و رفتار حیواناتی که میلیون ها سال پیش در استرالیا زندگی می کردند ارائه می دهد.

منبع: Sciencealert

Elyse Blake

کاوشگر هیپستر پسند. گورو بیکن دوستانه. زامبی متعصب حرفه ای. نویسنده.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliances