تراشه Apple M2 Max احتمالاً در RTX 3070 از گرافیک Core i9-12900HK پیشی خواهد گرفت – Zomit


پیش‌بینی‌های عملکرد پردازش و گرافیک تراشه‌های Apple Max M2 و M2 نشان می‌دهد که سیلیکون آینده اپل ممکن است در مقایسه با Max M1 و M1 Max فعلی عملکرد خوبی داشته باشد. عملکرد چند هسته ای M2 Max می تواند از Alder Lake Core i9-12900HK بهتر عمل کند. در همین حال، پردازنده گرافیکی 40 هسته‌ای آن از نظر تئوری می‌تواند به عملکرد گرافیکی لپ‌تاپ RTX 3070 نزدیک‌تر باشد.

اخیراً اخبار زیادی شنیده ایم که نشان می دهد اپل قصد دارد دستگاه هایی با تراشه های M2 را در ماه مارس (مارس 1400 یا آوریل 1401) معرفی کند. ما هنوز عملکرد Apple M2 را در دنیای واقعی ندیده ایم. اما با توجه به آخرین مقیاس تراشه های اپل در مقایسه با نسل های قبلی خود، می توانید ایده های منصفانه ای دریافت کنید.

مقالات مرتبط:

اکنون Macworld ارقامی را ارائه کرده است که می تواند تخمین تقریبی از عملکرد پردازشی و گرافیکی تراشه های Apple M2 و M2 را به ما ارائه دهد. برای تخمین این ارقام، مقیاس مشابهی بین تراشه‌های بیونیک اپل A14 و A15 برای M1 و M2 استفاده شد. بر این اساس، تعداد هسته های قدرتمند M2 در ساختار چند خوشه ای هسته های پردازنده می تواند دو برابر بیشتر از A15 bionic باشد.

A15 Bionic دارای دو هسته قدرتمند و چهار هسته برای استفاده کارآمدتر و پنج هسته گرافیکی در مدل های iPhone 13 Pro است. بنابراین با توجه به مقیاس قبلی می توان چهار هسته قدرتمند و چهار هسته کم مصرف را برای Apple M2 در نظر گرفت. همچنین با توجه به مقیاس M1 نسبت به M1 Max، می توان فرض کرد که M2 Max دارای 6 هسته قدرتمند و دو هسته کم مصرف است و حداکثر از 40 هسته گرافیکی استفاده می کند.

عملکرد M2 Max 7 درصد سریعتر از Core i9-12900HK است

تراشه A15 bionic در تست‌های تک هسته‌ای و چند هسته‌ای به ترتیب حدود 7 و 20 درصد سریع‌تر از A14 bionic است. با توجه به نمرات تکی M1 و M1 Max فعلی، Macworld تخمین می زند که نمرات M2 و M2 Max در این آزمون از 1800 فراتر خواهد رفت.

از آنجایی که M1 Max فعلی هسته های قدرتمندتری نسبت به M2 دارد، تراشه M2 در تست چند هسته ای امتیاز کمتر از 9000 یا 27 درصد کمتر از M1 Max چند هسته ای کسب می کند. با این حال، انتظار می رود M2 Max حداقل 19.5 درصد سریعتر از 14632 M1 Max باشد. این بدان معنی است که M2 Max مورد انتظار ممکن است 2.7٪ سریعتر از تراشه Core i9-12900HK Alder Lake در آزمایش چند هسته ای باشد. با مصرف انرژی بسیار کمتر، در تست تک هسته ای به همین صورت عمل می کند.

عملکرد تراشه GPU M2 Max برابر با RTX 3070 است

از نظر عملکرد گرافیکی، می توان انتظار داشت که M2 به 10 هسته گرافیکی مجهز شود. اما M2 Max می تواند تا 40 هسته داشته باشد. در تست های گرافیکی ساده مانند 3DMark Sling Shot Extreme Unlimited، عملکرد تراشه A15 bionic حدود 24 درصد بهتر از A14 bionic است. با توجه به نتایج آیپد پرو در این تست، به دلیل نداشتن نسخه دسکتاپ، می توان پیش بینی کرد که تراشه Apple M2 با افزایش 33 درصدی می تواند بیش از 10000 امتیاز کسب کند.

در آزمایش دیگری، 3DMark Wildlife Unlimited، که برای تست های چند پلتفرمی مناسب است، A15 تقریبا 30 درصد بهتر از A14 کار می کند. تخمین زده می شود که M2 حدود 30٪ سریعتر از M1 باشد. اما انتظار می رود M2 Max 23 درصد سریعتر از M1 Max باشد.

به گفته Macworld، نتیجه پیش‌بینی‌شده برای M2 Max در 3DMark Wildlife Unlimited بسیار نزدیک به امتیاز RTX 3070 برای دستگاه‌های تلفن همراه است. البته در پایگاه داده 3DMark اینطور نیست. با این حال، به راحتی می توان حدس زد که پردازنده گرافیکی M2 Max در کنار گرافیک های دسکتاپ پیشرفته انویدیا، ایمدی و اینتل کار خواهد کرد.

با این حال، انتظار می‌رود که اپل همچنان از هرگونه رهگیری پورتر با گرافیک مورد انتظار تراشه پشتیبانی نکند. به طور کلی، انتقال از M1 به M2 ممکن است مشابه آنچه بین Apple A14 و A15 bionic اتفاق افتاده باشد. بنابراین، شما می توانید انتظار افزایش 20 درصدی عملکرد CPU و افزایش 30 درصدی عملکرد GPU را داشته باشید.

نیازی به گفتن نیست که پیش بینی ها ممکن است دقیق نباشند. این به این دلیل است که انتظار می رود اپل یک تراشه M2 با معماری TSMC N4 ایجاد کند که از نظر انرژی کارآمدتر است و می تواند در فرکانس های کاری بالاتر کار کند. طبق گفته TSMC، یک فرآیند تولید چهار سانتی متری باید 11 درصد بهره وری بهتر با مصرف برق یکسان یا 22 درصد انرژی کمتر داشته باشد تا بهره وری مشابه یک فرآیند پنج سانتی متری را ارائه دهد.

متغیرهای دیگری نیز وجود دارند که بر عملکرد تراشه تأثیر می‌گذارند، مانند Apple Neural Engine، مکانیسم‌های رمزگذاری و رمزگشایی ویدیو، حافظه مقطعی و عملکرد ذخیره‌سازی حافظه. با توجه به همه اینها، انتظار می رود اپل تراشه های قدرتمند با مصرف انرژی کنترل شده را در مقایسه با پردازنده های پرچمدار فعلی لپ تاپ ها مجدداً عرضه کند.

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین مشاور کنکورخبربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency channelدانشگاهdigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهان