جزئیات تصمیم نهایی کمیسیون تلفیق در مورد ارز مورد نظرمعاون پارلمانی و حقوقی اتاق تعاون ایران در کمیسیون تلفیق 1401 گفت: تصمیم کمیسیون تلفیق درباره سرنوشت ارز مورد نظر بسیار درست و عاقلانه بود.

به گزارش ایلنا، مهرداد لاهوتی درباره ارز 4200 تومانی یا ارز مورد نظر و تعریف تکلیف آن در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت قبل به دنبال حذف ارز 4200 تومانی بود اما برنامه ریزی کرد که به تدریج این کار را انجام دهد. زمانی که این ارز تصویب شد، تفاوت چندانی با قیمت بازار ارز نداشت. با افزایش قیمت ارز، دولت به تدریج شروع به توقیف کالاهایی که شامل 4200 تن بود، کرد و آنها را به 25 پوزیشن تقلیل داد، اما با افزایش قیمت ارز، به تدریج ارز را اختصاص داد و آن را به 5 پوزیشن محدود کرد. یعنی دارو، گندم، روغن نباتی، ذرت و کنجاله در ارز غالب قرار گرفت و با این رویکرد شاهد هستیم که دولت قبل ارز 4200 تومانی را به تدریج حذف کرد.

وی خاطرنشان کرد: اینکه بگوییم در تخصیص ارز 4200 تومانی، هر کالایی با دو قیمت، فساد و رانت وجود داشته است، احتمال هجمه و فساد وجود دارد. حتی در اوایل انقلاب که اجناس کوپنی بود، با اینکه اجناس کم بود، شاهد چنین مواردی بودیم.

معاون پارلمانی و حقوقی اتاق تعاون ایران در کمیسیون تلفیق 1400 ادامه داد: دولت قبل سعی کرد این موضوع را حل کند و ارز 4200 تومانی را نقد کند و به تدریج این کار را کرد که به عنوان یارانه اتفاق بسیار خوبی شد. سومی باقی نمانده است.

وی یادآور شد: امروز از زمان آقای احمدی نژاد به 76 میلیون نفر 45 هزار تومان یارانه می دهیم. ما با افزایش قیمت بنزین به معیشت 53 میلیون نفر یارانه می دهیم، علاوه بر یارانه فقر مطلق که دولت علناً حدود 100 هزار میلیارد تومان آن را پرداخت می کند، علاوه بر بحث اختلاف نرخ ارز. دولت می خواست ارز را به تدریج حذف کند تا دیگر یارانه نباشد.

لاهوتی افزود: امسال در بررسی بودجه 1401 بحث های مختلفی مطرح شد که در صورت ترجیح ارز چه اقداماتی باید انجام شود. امسال علاوه بر 2-3 کمک بلاعوض که وجود دارد، 172 هزار تن را دولت در پاورقی 14 با عنوان یارانه ارائه کرد که نگفت چگونه می خواهد انجام دهد اما در بودجه گنجانده شده است. در یک جلسه مشترک در مورد آنچه دولت می‌خواهد انجام دهد بحث شد و بحث تا جایی پیش رفت که 172 تریلیون تومان به 300 تریلیون تومان تغییر پیدا کرد. حالا چرا 300 هزار میلیارد تومان چون امسال پیش بینی می شد که اگر بخواهیم چیزی حدود 15 میلیارد دلار برای ارز مورد نظر در نظر بگیریم، اختلاف قیمت بین 23 هزار تومان تا 4200 تومان حدود 300 هزار میلیارد تومان می شود. حدود 60 میلیون نفر را پوشش می دهد.

وی خاطرنشان کرد: به طور متناوب قرار بود 60 میلیون نفر تحت پوشش قرار گیرند و این 60 میلیون نفر در 2 گروه 38 میلیون نفری و 22 میلیون نفری به گروه اول 6 قلم کالایی که کارت اعتباری دریافت می کنند تقسیم شدند. انتخاب شود. به 22 میلیون نفر باقی مانده که اندکی فقیرتر هستند، علاوه بر 6 نام، رقمی اضافه می شود که در مجموع 7 نام دریافت می کند. در بحث پزشکی قرار شد هر 80 میلیون نفر را شامل شود و محدودیتی وجود نداشته باشد. در بحث یارانه گندم حذف شد. این یک معادله بسیار ناشناخته بود. اینکه ما 300 هزار میلیارد تومان می گذاریم که به مردم گوشت و مرغ و پنیر و … بدهیم. اول، اگر کنترل نشود، می تواند فساد جدیدی ایجاد کند. ثانیاً چون 4200 تومان را حذف کردیم و کم کم این کار را کردیم دیگر نمی توانیم.

وی تاکید کرد: برای امسال 300 هزار میلیارد تومان برنامه ریزی شده است و در سال آینده که نتوانیم این یارانه را حذف کنیم، همین میزان با افزایش قیمت ها به 600 هزار میلیارد تومان می رسد. دولت چگونه باید قیمت ها را در سال های آینده مدیریت کند؟ در نهایت کمیسیون با همه استدلال های خود تصمیم گرفت از همان روش قبلی یعنی خروج تدریجی ارز استفاده کند که بسیار خوب و قابل قبول است.

نماینده مجلس و نماینده اتاق تعاون ایران در کمیسیون تلفیق 1401 یادآور شد: مگر نگفتند دولت قبل نظارت کمتری داشته است؟ امروزه کنترل در دست دولت فعلی است و دولت می تواند کنترل بیشتری بر واردات کالاها داشته باشد تا به صاحبان اصلی خود برسد و بر قیمت ها تأثیر بگذارد.

وی ادامه داد: در نهایت کمیسیون تلفیق به همین میزان 172 هزار تن یعنی 9 میلیارد دلار ارز 4200 تن رای داد. در سال 1400 بودجه 8 میلیارد دلار تصویب شد. در مجموع، دولت های قبلی و فعلی 18 میلیارد دلار ارز ترجیحی در سال 1400 اختصاص دادند که این رقم در سال جاری 9 میلیارد دلار بود که همچنان قوی بود. این تمام چیزی است که امروز برای کمیسیون مختلط اتفاق افتاده است. متون اختلاف نظر همانطور که در کمیسیون تلفیق که در نهایت منجر به حفظ ارز غالب شد، در زمینه 9 میلیارد دلار اختلاف نظر وجود دارد و از آنجایی که اکنون مجلس در حال بررسی بخش درآمدی بودجه است، باید منتظر ماند تا تقسیم ارزش می رسد. ارز.

لاهوتی گفت: نظر شخصی من این است که کمیسیون تلفیق تصمیم بسیار عاقلانه و درستی گرفت و توانست بدون ایجاد شوک قیمتی در بازار به خوبی مدیریت کند، زیرا به گفته وزیر جهاد کشاورزی، قیمت مواد غذایی ممکن است 40 افزایش یابد. به 50 درصد.” این بار مالی سنگینی ایجاد می کند و این ریسک باید با توجه به شرایط تورمی که در آن قرار داریم و کمیسیون تلفیق کار درستی انجام داده است، فشار بیشتری به مردم وارد می کرد.

Hayden Phillips

عاشق قهوه بی عذرخواهی یک تمرین‌کننده اینترنتی متواضع. دوست حیوانات در همه جا.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliances