راز سرعت شگفت انگیز جهش های کروناویروس را کشف کنید

[ad_1]

فرارو- پس از کشف کروناویروس جدید در چین در اواخر سال 2019، به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت و میلیون ها نفر را کشت. این موفقیت شگفت انگیز کرونا نتیجه توانایی شگفت انگیز این ویروس است که به دلیل سرعت شگفت انگیز پرش در مسیرهای جدید است که مبارزه با آن را دشوار می کند. با این حال، دانشمندان اخیراً توانسته‌اند داده‌هایی را به دست آورند که ممکن است این سرعت غیرعادی جهش ویروس را توضیح دهد.

به گزارش فرارو، دانشمندان نقشه ای از همه گیری کووید-19 با مجموعه ای از امواج فاجعه بار تهیه کرده اند. امواج عفونت در سراسر جهان در حال گسترش است که اغلب توسط گونه های جدیدی از پاتوژن ها مانند دلتا و اومیکرون منتقل می شود. اگرچه این تکامل ویروسی گسترده است، اما به نظر می رسد SARS-CoV-2 یک ویروس بسیار موفق و خطرناک است. در واقع، چیزی که «کروناویروس جدید» را بسیار وحشتناک می‌کند، جهش مداوم و سرعت غیرعادی شکل‌گیری گونه‌های جدید است.

سباستین دوشن، محقق بیماری های عفونی در موسسه پیتر دوهرتی در استرالیا، توضیح می دهد: “ما منتظریم.” دوشن خاطرنشان می کند که ویروس ها معمولاً با سرعت نسبتاً ثابتی جهش می یابند و ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد تا نوع جدیدی از ویروس ظاهر شود. اما به نظر نمی رسد که ویروس کرونا از چنین برنامه ثابتی پیروی کند. دوشن می افزاید: «به عنوان مثال، نوع دلتا تنها شش هفته پس از شکل اولیه خود ظاهر شد که قابل توجه است.

در یک مطالعه جدید، دوشن و دیگران تلاش کردند تا بررسی کنند که این جهش سریع در ویروس تاج از کجا آمده است. آنها داده های توالی ژنوم SARS-CoV-2 را تجزیه و تحلیل کردند تا بررسی کنند که چگونه ظهور گونه های مزاحم (VOCs، بدخیم ترین و مضر ترین گونه) ممکن است با تغییرات در سطح جایگزینی ویروس مرتبط باشد. سرعت تولید جهش های جدید در کد ژنتیکی پاتوژن. به گفته محققان، نرخ اولیه جایگزینی SARS-CoV-2 نشان می دهد که این ویروس در ماه حدود دو جهش ایجاد می کند. اما VOCها حیوانات مختلف با انواع مختلف مانند آلفا، بتا، گاما و دلتا هستند که در مدت زمان نسبتاً کوتاهی باعث ایجاد جهش های متعددی می شوند که هر کدام می توانند عواملی مانند آلودگی گونه ها، ظرفیت تولید مثل، تناسب اندام و … را ایجاد کنند. تغییر دادن.

محققان به سرپرستی جان تی، محقق بیوانفورماتیک در موسسه دوهرتی، می‌گویند: «تعداد جهش‌های مشاهده‌شده در این چهار VOC بسیار بیشتر از تخمین‌های فیلوژنتیکی نرخ تکامل نوکلئوتیدهای SARS-CoV-2 است». به گفته این تیم، راز جهش سریع VOC ها یک پدیده دائمی نیست، بلکه چیزی است که به نظر می رسد به طور موقت و کمی قبل از ظهور انواع مختلف، در فرآیند تکامل ویروس اتفاق می افتد. این تیم در مقاله خود نوشت: «ما شواهد قانع‌کننده‌ای پیدا کرده‌ایم که دلیل VOC ها افزایش گاه به گاه نرخ جایگزینی است، نه عوامل موقتی.

افزایش نرخ جانشینی تقریباً چهار برابر بیشتر از میزان فیلوژنتیک پس‌زمینه محاسبه‌شده برای SARS-CoV-2 است، اما تجزیه و تحلیل نشان می‌دهد که جهش‌ها در یک انفجار فشرده رخ می‌دهند. احتمالا فقط چهار هفته برای بتا و شش هفته برای دلتا. جهش در گونه های دیگر بیشتر طول می کشد، و تصور می شود که نوع گاما در 17 هفته ایجاد می شود، در حالی که نوع آلفا 14 هفته طول می کشد. محققان اضافه می کنند؛ اگرچه ما راز این میزان جهش را کشف کرده‌ایم، اما کاملاً مطمئن نیستیم که چرا این همه‌گیری‌ها اصلاً رخ می‌دهند.

محققان می گویند که ظاهر VOC ها احتمالاً به دلیل انتخاب طبیعی است. سایر عوامل مرتبط ممکن است شامل عفونت در جمعیت‌های واکسینه نشده – که ممکن است به ویروس اجازه دهد راحت‌تر گسترش و توسعه یابد – و عفونت‌های پایدار در برخی افراد، مانند بیماران با سیستم ایمنی ضعیف، که ممکن است پویایی ویروس را نیز تغییر دهد، باشد. اگرچه ما به طور کامل نمی‌دانیم چه چیزی باعث جهش‌های سریع در SARS-CoV-2 می‌شود، اما این واقعیت که می‌توانیم آن را ببینیم و ردیابی کنیم به این معنی است که موضوع نظارت مداوم ژنومی ویروس بسیار مهم است. این ممکن است به ما فرصتی بدهد تا شکل‌گیری موج بعدی کرونا را متوقف کنیم.

دوشن قبل از انتشار Sydney Morning Herald وی گفت: “این نشان دهنده نظارت ژنومی بسیار خوبی بر روی تاج است، زیرا ما اشکال واسطه ای از omicron را پیدا نکردیم که نشان می دهد احتمالا چندین گونه داشته است.” “این بدان معنی است که اولین اشکال گونه های omicron به سرعت گسترش می یابند، بنابراین تصور کنید اگر ما می توانستیم omicron را در اولین بیماران شناسایی کنیم، فقط می توانستیم از گسترش آن جلوگیری کنیم و در وضعیت فعلی قرار نخواهیم داشت.” یافته های این مطالعه در مجله زیست شناسی مولکولی و تکامل منتشر شد.

منبع: Sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی فرارو

[ad_2]

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

تماس با ما