شکر و برنج ایرانی پیشرو در افزایش قیمت در دی ماه هستند

[ad_1]

آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می دهد که قیمت برنج، شکر و گوشت در دی ماه امسال حدود 17 تا 81.8 درصد افزایش داشته که بیشترین افزایش قیمت شکر و دو نوع برنج ایرانی بوده است. بود.

به گزارش ایسنا، در بین انواع برنج، گوشت و شکر بیشترین افزایش قیمت در دی ماه مربوط به شکر بوده که قیمت آن نسبت به ماه مشابه سال 1399 81.8 درصد افزایش داشته است. به این ترتیب قیمت هر کیلوگرم شکر سفید از حدود 8 هزار و 600 تومان شهریورماه گذشته به 15 هزار و 700 تومان در ماه مشابه سال جاری افزایش یافت.

مشاهدات میدانی نیز نشان می دهد که قیمت شکر در بسته بندی های 900 گرمی در فروشگاه ها به 15 تا 18 هزار تن رسیده است. معاون بازرسی اداره کل حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در این زمینه اوایل امسال دلیل افزایش قیمت شکر را کاهش واردات شکر به ارز ملی دانست و خاطرنشان کرد: از آنجایی که اکنون شکر به صورت نیمه ارزی وارد می شود. ، دیگر تثبیت نیست.

وضعیت قیمت های ایرانی و خارجی در شکل

همچنین در سال منتهی به دی ماه، برنج ایرانی رتبه دوم رشد قیمت را در بین کالاهای اساسی دارد، به طوری که قیمت هر کیلوگرم برنج درجه یک طارم علا و هاشمی در دی ماه امسال با 79.8 و 75.5 درصد افزایش، حدود 33 هزار تومان. تومان در دی ماه سال گذشته از 57 به 60 هزار تومان رسید.

در ماه های اخیر اختلافاتی بین ارگان های مختلف و واردکنندگان بر سر کاهش ممنوعیت فصلی واردات برنج و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی به وجود آمده است که دلیل آن خشکسالی 50 سال گذشته و آسیب جدی آن به محصولات است. غلات، از جمله برنج، از حدود 18 به 19. او با اشاره به افزایش قیمت داخلی برنج، درصدی از تولید برنج داخلی را گزارش کرد. در نهایت دوره ممنوعیت فصلی که هر سال از ابتدای مرداد آغاز می شود و تا آذر ادامه دارد، امسال این ممنوعیت زودتر از سال های گذشته یعنی از آذر اول رفع شد.

برنج تایلندی ارزان شده است

قیمت برنج پاکستانی در همین ماه نسبت به ماه مشابه سال گذشته 17 درصد افزایش یافت و از حدود 24 هزار و 400 تن در ژانویه امسال به حدود 28 هزار و 500 تن رسید. اما قیمت برنج تایلندی امسال با 10.3 درصد کاهش از حدود 17500 تن به 15700 تن رسید.

حدود 45 درصد افزایش قیمت مرغ

قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه در ژانویه با 45.6 درصد افزایش به تقریبا 30 هزار تن رسید. قیمت این محصول در ماه مشابه سال گذشته حدود 20 هزار و 500 تن بوده است.

تعرفه مصوب مرغ برای مصرف کنندگان در فروردین ماه امسال 24 هزار و 900 تن تعیین شد، اما در اوایل آذرماه مجدداً به 31 هزار تن تغییر یافت.

گوشت قرمز چقدر گران شد؟

در عین حال قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله و بره در دی ماه امسال با 42.1 و 21.5 درصد افزایش به حدود 138 و 134 هزار تن رسید. قیمت هر کیلوگرم گوشت بره و گوساله در همین ماه سال 1399 به ترتیب حدود 97 و 110 هزار تن بوده است.

بر این اساس کمترین کاهش قیمت در دی ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته مربوط به برنج پاکستانی بوده است.

چه کالاهایی در این ماه گران شده اند؟

بررسی قیمت این اقلام اصلی در ماه نیز نشان می‌دهد که قیمت تمامی این کالاها به جز برنج تایلندی و مرغ تازه، در ژانویه امسال 1.3 و 2.8 درصد نسبت به ماه قبل 1.6 درصد کاهش داشته است (شکل پاکستانی). به 13.5% افزایش یافت (شکل طارم).

[ad_2]

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

Digital currencyخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency channeldigital currency tutorialGuide to buying household appliancesدانشگاه
تماس با ما