چرا «هفته کاری ۵ روزه» در ایران فراگیر نشده است؟فرارو- محمدمهدی خاتمی; رویای کاهش ساعات کاری بالاخره به واقعیت جهانی نزدیک می شود. در روزهای اخیر، دولت بلژیک اعلام کرده است که کارگران و کارمندان از این پس می توانند از کارفرمای خود تقاضای چهار روز کار در هفته کنند. بنابراین، 3 روز مرخصی در هفته اکنون در بلژیک قانونی خواهد بود.

به گزارش فرار، همین چند هفته پیش طرح آزمایشی مشابهی در انگلیس راه اندازی شد که به کارمندان اجازه می داد چهار روز در هفته کار کنند و البته همان مبلغ قبلی را دریافت کنند. بنابراین به نظر می رسد که کشورهای بیشتری (به ویژه در اروپا) در تلاش برای کاهش روزهای کاری در هفته هستند و البته در صورت ادامه این روند فرار کشورهایی که با چنین طرح هایی موافقت نکرده اند دشوار خواهد بود. شد.

مزایای یک هفته کاری 4 روزه چیست؟

برخی از مطالعات رسمی در ولز (بخشی از بریتانیا) نشان می دهد که یک روز کاری چهار روزه نه تنها بهره وری را کاهش نمی دهد، بلکه باعث افزایش آن نیز می شود. از سوی دیگر، اگرچه بسیاری از دولت های اروپایی خواهان کاهش انتشار کربن هستند، اما حامیان این طرح می گویند با کاهش روزهای کاری، انتشار گازهای گلخانه ای کاهش خواهد یافت.

بر اساس مطالعه ای که در ولز انجام شده است، کاهش روزهای کاری به 4 روز در این کشور باعث ایجاد 38000 شغل جدید و کاهش بیکاری می شود. (جمعیت ولز حدود 3.2 میلیون نفر است.)

4 روز کاری، اما قبلا در کشورهای دیگر تست شده است. ایسلند، سوئد و اسپانیا در اروپا، و همچنین نیوزلند و ژاپن در آن سوی جهان، در نظر دارند هفته کاری چهار روزه را برای مطالعه تعادل بین کار و زندگی در میان شهروندان خود معرفی کنند.

در فاز اول یک پروژه آزمایشی چهار روزه در اسپانیا، 200 شرکت اسپانیایی با مجموع بیش از 6000 کارمند، ساعات کاری خود را به 32 ساعت و روزهای کاری را به چهار روز در هفته کاهش خواهند داد. هزينه اين پروژه 60 ميليون دالر برآورد شده و توسط دولت تمويل خواهد شد.

برخی از شرکت ها برنامه 4 روزه هفته کاری خود را اصلاح کرده اند. به عنوان مثال، مایکروسافت در دفتر ژاپنی خود، روزهای کاری هفتگی را به چهار روز کاهش داده است، با این طرح تخمین زده می شود که بهره وری کارکنان به طور متوسط ​​تا 40 درصد افزایش یابد. در نیوزلند، یک پروژه آزمایشی مشابه افزایش 32 درصدی را در بهره وری کارکنان نشان داد.

همه می خواهند “از راه دور” کار کنند

اما جنبه دیگری از هفته کاری چهار روزه که عملاً توسط Crown Epidemic آزمایش شده است، “کار از راه دور” است. بر اساس یک مطالعه در بریتانیا، بر خلاف برخی گزارش ها، کار از راه دور بیشتر از کار اداری بهره وری دارد. اداره آمار ملی داده‌هایی را منتشر کرده است و استدلال می‌کند که کار از خانه می‌تواند مفیدتر و سازنده‌تر از بازدید از دفتر یا محل کار باشد.

مطالعه مشابهی در کانادا نشان داد که پس از همه‌گیری ویروس کرونا، حدود 90 درصد از کارمندانی که از راه دور کار می‌کنند، گفته‌اند که حداقل به اندازه قبل در خانه مؤثر هستند.

بر اساس این گزارش، بیش از نیمی از کارمندان (58٪ از آنها) گفتند که تقریباً همان ساعت کاری در دفتر کار می کنند، در حالی که حدود یک سوم کارمندان (32٪ از آنها) کار می کنند. هر ساعت بیشتر از قبل تاکید می کردند.

کار از راه دور با مزایای اضافی

در همین حال، روند قانونی حمایت از “کار از راه دور” یا “تعادل بین کار و زندگی” در کشورهای مختلف سرعت گرفته است. پرتغال یکی از کشورهایی است که به سرعت قوانین خود را به نفع دورکاری تغییر داد و تغییرات اساسی ایجاد کرد.

دولت فعلی پرتغال (که البته تمایلات سوسیالیستی نیز دارد) در دستور کار قرار داده است که کار از راه دور اکنون یک حق اساسی برای کارگران است، نه انتخابی که کارفرما می تواند به آنها بدهد.

علاوه بر این، طبق قوانین جدید این کشور، کارفرما نمی تواند در ساعات غیر کاری با کارمند تماس بگیرد. (قانون جدید بلژیک همچنین می گوید که یک کارمند می تواند تماس های کاری کارفرما را در خارج از ساعات کاری نادیده بگیرد.)
علاوه بر این، در پرتغال، کارفرما باید برخی از هزینه های نیروی کار از راه دور مانند برق و اینترنت را بپردازد و کارکنان می توانند این هزینه ها را به عنوان «هزینه نیروی کار» به کارفرما گزارش کنند. طبق قوانین جدید، کارفرما حق “کنترل” کارمند را در حین کار ندارد.

به گزارش یورونیوز، این واقعیت عجیب افزوده است که طبق قوانین جدید دورکاری پرتغال، کارگران دارای فرزند می توانند بدون رضایت کارفرما از راه دور کار کنند و این حق برای فرزندشان است که به سن هشت سالگی برسد. دستاوردها، آنها را نجات خواهند داد. تنها نکته این است که قوانین جدید فقط برای شرکت هایی با بیش از 10 کارمند اعمال می شود.

آیا چنین طرح هایی در ایران امکان پذیر است؟

اما آیا ایران می تواند چنین طرح هایی را اجرا کند؟ در مورد «کار از راه دور» مطمئن باشید که این اتفاق خواهد افتاد. در حال حاضر در حوزه دورکاری کارگران و کارفرمایان ایرانی نیز به اردوی علاقه مندان به دورکاری پیوسته اند.

دلیل آن مشخص است: هزینه اجاره دفاتر در شهرهای بزرگی مانند تهران، کرج یا اصفهان بسیار بالاست و حذف این هزینه از مجموعه هزینه های کارفرما می تواند تغییرات قابل توجهی داشته باشد. علاوه بر این، از مزایای دورکاری می توان به جذب نیروی کار ماهر (حتی با هزینه کمتر) از استان های دیگر اشاره کرد.

با این حال، بعید است قوانین کار ایران به گونه ای تغییر کند که “کار از راه دور” را ترویج کند. در حال حاضر، قانون کار ایران (اگرچه روی کاغذ به خوبی نوشته شده است) اجرا نمی شود: شکایت از کارفرما بسیار سخت و زمان بر است. بیمه بیکاری (به عنوان یک حق اولیه کار) با «اگر» و «اما» بسیاری مواجه است و کار بدون قرارداد (علی رغم غیرقانونی بودن آن) کاملاً متداول است.

از نظر هفته کاری 4 روزه، ایران یک قدم از بسیاری از کشورهای جهان عقب است. در ایران، هفته کاری پنج روزه هنوز فراگیر نشده و فقط در بخش‌هایی از «بخش عمومی» (مثلاً سازمان‌های دولتی یا شرکت‌های دولتی) اجرا می‌شود.

اولین قدم معرفی تعطیلات کاری 2 یا 5 روزه در سراسر کشور است که انجام این مرحله آسان است. هفته کاری پنج روزه مزایای خود را نیز خواهد داشت: بخش های «تفریحی» اقتصاد (مانند باشگاه های ورزشی، سینما، رستوران ها، مراکز خرید و مراکز تفریحی) می توانند از این روند بهره مند شوند. اما به نظر می رسد بسیاری از مشکلات اجازه نمی دهد چنین مواردی حتی در لیست آرزوهای شهروندان و مسئولان ایرانی قرار بگیرد.

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliances